неделя, 4 януари 2009 г.

Между Хелиос и Хадес

Начинът, по който се срещам за първи път с Неапол не е традиционният, който предлагат в офертите си туристическите агенции и затова оставя в мен смесените чувства на безкрайна възхита и на дълбоко учудване от контрастния му характер. Не е традиционен и типът индивидуален туризъм, който ние четирима ентусиасти избираме, за да обогатим познанията и да сверим часовниците си с действителност различна от нашата, да се потопим в атмосферата на един от най-магнетичните градове, макар и без услужлива екскурзоводска ръка.
Независимо от различните начини, по които можеш да попаднеш в Неапол, ние избираме пътя през Южна Италия – онази част от Ботуша, която не е така популярна и рекламирана, но безспорно грабваща те с чаровния си средиземноморски вид, с безкрайните си лозя и маслинови горички и с едни от най-красивите средновековни градове-крепости високо по хълмовете на Южните Апенини.
С ферибот от съседна Гърция само за няколко часа можеш да стигнеш до всяка една точка от крайбрежието на Италия, че и по-далеч. А разписанието на отпътуващите морски таксита е такова, че няма да те кара да чакаш неприятно дълго. Този вид пътуване е един от най-интересните начини да влезеш в Италия, така както са го правили в древността - по море. Следва кратък преход из пъстрите градчета на Калабрия и вече си в подстъпите на областта Кампания, с безспорен център Неапол.


НЕАПОЛИТАНСКИ ПОТАЙНОСТИ


Неапол има две лица. Още древните отчитат този факт. Привлечени са тук от прекрасния мек климат (средните годишни температури са около 17 градуса), топлото море и изключителното плодородие. Наричат земята си Феликс т.е. щастлива, но са наясно с вулканична природа на региона, способна да дава и да отнема живот, да изличи за миг цели градове, запращайки ги в мрачните владения на Хадес. Сега, векове по-късно, жителите му продължават да живеят с усещането за преходността на живота. Между Хелиос и Хадес. Неапол предлага в илюстрация на това безподобна смесица от дълбоки контрасти. Няма единно внушение, дори когато преминаваш по две съседни улици. Тук ръка за ръка съжителстват голямата благосъстоятелност с голямата бедност, модерното с традицията, величествените гледки към дворци и площади с тъжните места на деградация и масова безработица, където водата се излива на улицата, а “църквите” са кичозни олтари с електрически свещи и изкуствени цветя, вградени направо в стените. Калейдоскоп в черно и бяло, в който няма желание за смиряване на крайностите. Те съществуват едни до други в пространството, дебнат се зад всеки следващ ъгъл, но без да се интересуват от това как да заличат границите си. А и май не чувстват особена нужда, защото над всичко стои пъстрата смесица от енергични, шумни и весели хора, наричащи себе си неаполитанци, които знаят как да са позитивни, да се радват и на малките неща, да залагат на слънчевото в себе си и с това да изграждат особения чар на своя град във всичките му части.


ТУРИСТИЧЕСКИЯТ НЕАПОЛ


Великолепно разположен в живописния неаполитански залив, градът се разлива амфитеатрално надолу по гънките на хълмовете, докосвайки морето в широк и красиво оформен крайбрежен булевард - една от най-представителните му части, запазен приоритет за туроператорите. Тук са най-скъпите хотели и престижни ресторанти, най-мащабните административни сгради, най-натоварените яхтени пристанища и разбира се, тук срещнахме най-многото туристи.
Това е луксозното лице на града, предназначено за отмора, разходки, търговия, спорт и реклама. Място, от което можеш да запечаташ най-красивия изглед от залива на Неапол към двете гърбици на планината Помпей, към забулените в леката мъгла на хоризонта курортни острови Иския и Капри или към красивите хълмове Вомеро, Аренела и Посилипо Алто. Ако имаш желание бързо да смениш гледната точка и да се насладиш от високо на същата тази гледка, прекрасна възможност предлагат панорамните тераси на близкия до булеварда Кастел дел`Ово. Крепост, построена върху малък остров в центъра на залива. Легенда разказва, че някъде из стаите й е скрита делва с поставено в нея яйце, които ако бъдат унищожени ще предвещаят разрушението на целия град. Нова метафора на крехката граница между съществуването и смъртта. В непосредствена близост е и друга често снимана забележителност Фонтанът на Нептун.


Впускайки се в разходка из същинския град - важно място, което ако пропуснеш, не си разгледал Неапол, обединява в условна окръжност Галерия Умберто І - един от най-престижните търговски центрове с известни модни бутици и невероятни изделия от кожа, Палацо Реале - резиденцията на неаполските крале, Площада на Плебисцита и театър Сан Карло. Това е и едно от средоточията на градския живот. Посещението му може да започне от площад Муниципио и крепостта Ангеви - перфектен декор за исторически филми със солидните си бойни стени и масивни кръгли кули, а днес известна галерия, приютила в залите си безценна колекция от картини, фрески, скулптури и сребърни изделия. Малката църква Санта Барбара в дъното на двора й е предпочитано място за венчавки и още с влизането си попадаме на една от тях. Източните мотиви в облеклата на гостите припомнят бурната история на региона, преживял ред нашествия изменили до неузнаваемост облика на населението му.

Високо над града на хълма Вомеро се извисяват замъкът Сант Елмо, построен за да защитава Неапол от нападение по море. Веднага до него е дворецът Сан Мартино. Днес тук се помещава исторически музей. До него се стига със специална въжена линия, която значително улеснява туристите в иначе трудния преход към върха на хълма. А гледката оттам вече е над целия град. Това е най-високото място в Неапол.


Оттук можеш да избираш измежду многобройните пицарии - една от запазените марки на Италия, където над чаша калабрийско вино да се опиташ да подредиш впечатленията, плиснали отгоре ти, разходка из криволичещите улички на кварталите по хълмовете или пристанището, шопинг или пътуване до съседните градчета по крайбрежието, които предлагат пленителни гледки. Всичко онова, което ще ти помогне да превърнеш срещата си с Неапол в Твоят спомен за този град.

Текстът е публикуван за първи път в "Капитал Light" през 2003 г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар